Ciekawostki

LISTOPADOWE FAKTY,DATY...

  1918 - listopad - Wyraźny ilościowy wzrost (niedawno zdemobilizowanych) krótkofalowców , wywodzących się ze wcześniej masowo szkolonych dla wojska radiotelegrafistów . Dało to zauważalny skok ilościowy młodych ludzi , fascynujących się tym wspaniałym hobby . Spowodowało to szybkie wprowadzanie w życie nowych norm obyczajowych i prawnych, jak i zarządzeń regulujących wszelkie kwestie techniczne . W krótkim czasie , bo zaledwie dwudziestu lat zmieniło się radykalnie krótkofalarskie oblicze Europy i Ameryki Płn.

  1925 - listopad - Redakcja warszawskiego "Radjo-Amatora"zarejestrowała tego miesiąca ponad 100 klubów krótkofalarskich działających na terenie SP . Dziesięć pracujących stacji indywidualnych , oraz jedenaście indywidualnych stacji zapowiadających swą prace w eterze . Z Warszawy pracowały wtedy stacje : TPAA , TPAE , TPAF , TPAI , TPAS , TPAZ .Z okolic Warszawy pracowały TPAJ , TPAL , z Wilna nadawała stacja TPAC a ze Lwowa TPAR . Na przełomie październik/listopad 1925 - Redakcja zaczęła druk kart QSL dla polskich radioamatorów . Pełniąc jednocześnie rolę Biura QSL dla po raz pierwszy użytego określenia : „dla polskich krótkofalowców”.

  1926 - listopad - Rozpoczęły działalność Lwowski Klub Krótkofalowców we Lwowie,a w Warszawie - Polski Klub Radio Nadawców .

  1928 - listopad - Przyzwyczajeni w dzisiejszymi czasach do transmisji z Marsa , Księżyca czy choćby do pracy mode EME , nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to że osiemdziesiąt parę lat temu - wielką sensacją był fakt odbioru fal radiowych z lecącego samolotu . W listopadzie 1928 r. samolot francuski " General Lepperine " odbywający lot z Marsylii na Madagaskar ponad Francuską Afryką Równikową - miał olbrzymie na one czasy novum na swoim pokładzie czyli radiostację, która pracowała pod znakiem FM-BDT . Nadająca w czasie jego przelotu ponad Morzem Śródziemnym była doskonale słyszalna jak we Francji , tak i też w Algierii . Była ona nasłuchiwana na całej jej trasie nad Francuską Afryką Zachodnią jaki też nad Francuską Afryką Równikową aż do Lualabourg w Kongu Belgijskim gdzie samolot musiał nieoczekiwanie zakończyć lot . Powodem tego były niesprzyjające warunki pogodowe . Jeszcze przez ponad pół roku po tym locie, był on dyżurnym tematem ówczesnej prasy.

  1931 - listopad - Wydano pierwszy w świecie dyplom Worked All Coctinents (WAC) - dla kobiety . Autorką tego sukcesu była pierwsza licencjonowana w historii polskiego krótkofalarstwa dama SP3YL ex SP3PYL) - Pani Janina Burchard z Poznania , małżonka kol . Mariana Burcharda SP1AK , wcześniejszego SP3PB – pilota , kapitana lotnictwa .

  1938 - listopad - Wszystkie dziesięć działających w PZK Odziałów Regionalnych miało czynne swoje stacje Oddziałowe . Niektóre z nich czynne były codziennie , a stacja Zarządu Głównego PZK czyli SP5ZK prowadziła eterową naukę języka angielskiego - i to z bardzo dużym wzięciem ! I jeszcze jedna , jakże wymowna informacja - otóż w listopadzie 1938 było zarejestrowane 310 wydanych licencji , co tłumaczyło aż tak wielkie zapotrzebowanie na naukę języka angielskiego . Dokładnie taką samą ilość wydanych po II  Wojnie Światowej licencji w Polsce - zanotowano dopiero w 1957 roku ! Ale o nauce języka angielskiego w 1957 roku - grobowa cisza … Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku Krakowski Oddział PZK nr 10 – czyli dzisiejsze Małopolskie Stowarzyszenie wydało własnym nakładem kasety z nagraniami lekcji języka angielskiego wystarczającymi dla przeprowadzenia QSO .

  1938 - listopad - W Grudziądzu rozpoczął działalność zamiejscowy Oddział Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców .

  1938 - listopad - Ogłoszono konkurs graficzny na nową okładkę "Krótkofalowca Polskiego" .

  1960 - listopad - Drukowany od 26 czerwca "Krótkofalowiec Polski" , po wydaniu jego dziesięciu numerów tak dobrze dla krótkofalowców zapowiadającego się kolorowego  pisma , okazał się być wielce deficytowym przedsięwzięciem , więc listopadowy numer był ostatnim . Pół roku później - bo w marcu 1961 "Krótkofalowiec Polski " ukazał się już tylko jako wkładka do miesięcznika " Radioamator i Krótkofalowiec" , z którym ukazywał się do roku 1970 . Po zmianie tytułu na "Radioelektronik" ( w 1970) zniknęła nazwa "Krótkofalowiec Polski", aż do marca 1990 roku .

  1960 - listopad - Istniejąca od 1957 , w Meynard w stanie Massachusetts roku amerykańska firma Digital Equipment Corporation "DEC" dokonała handlowej i publicystycznej prezentacji swojego najnowszego wynalazku - praprzodka dzisiejszych PC-tów . Wypuściła ona na rynek komputer PDP - 1 , wraz z monitorem , klawiaturą i odpowiednim opracowanym do niego oprogramowaniem .

  1986 - listopad - Na zaszczytną listę DXCC HONOUR ROLL został wpisany pierwszy Polak kol. SP7HT - Tadeusz Raczek z Kielc .Wykazał się kartami QSL za wszystkie istniejące ówcześnie na liście DXCC counries - czyli 316 krajów w 1986 roku - a był to nie lada wyczyn ! Przed nim na liście HONOUR ROLL znajdowało się kilkudziesięciu Europejczyków ,ale żaden z nich nie pracował na sprzęcie własnego wykonania z lampą GU 13 , i z mocą input niecałe 250 Watts w końcówce . Dzisiaj kol. Tadeusz pracuje na doskonałym sprzęcie fabrycznym , ale nie inspiruje on go do powtórzenia tego wyczynu .

  1994 - listopad - Przydzielono znak wywoławczy - SR6I -dla przemiennika FM , który to miał obsługiwać całą Ziemię Kłodzką . Miał on być zainstalowany na Czarnej Górze , na wysokości ok. 1150 m ASL . Samo załatwianie przydzielenia tego znaku trwało bardzo długo , bo prawie 3 lata , więc nie ma się co dziwić że tym którzy mieli się zająć montażem tego przemiennika - zapał minął bezpowrotnie . Dzisiaj po 16 latach , tym którzy chcieliby pracować przez ten przemiennik wmawia się że repeatery to nieefektywne urządzenia , i że wielki smog radiowy na tej Czarnej Górze uniemożliwia pracę jakichkolwiek tam zainstalowanych przemienników ... Dziwne, bo jakoś to nie przeszkadza on tym którzy tak twierdzą - pracować z tej góry na mikrofalach ...i to na bardzo odległe QRB .

  2002 - listopad - Na konferencji IARU w San Marino powołano grupę roboczą mającą za zadanie rozpoznanie możliwości przyznania Służbie Amatorskiej 10 kHz wycinka pasma w przedziale od 470 kHz do 490 kHz .

  2004 - listopad - Jak podaje amerykański miesięcznik "QST" (ponad 500.000 nakładu !)  w Stanach zapanowała moda na starocie krótkofalarskie . Kolega W. Thomas Fowle - WA 6 IVG zbił już niemały majątek na wyrobie i sprzedaży prostego dwulampowego odbiornika w układzie diodyny O-V-1 . Wzorowany na antyk z lat dwudziestych ubiegłego wieku rozchodzi się jak przysłowiowe świeże bułeczki – i to w cenie od $199.00 wzwyż ! Za te pieniądze można zrobić kilka (5 - 6) sztuk takich niby antyków . Rzecz w tym , że dzisiaj już prawie nikt nie pamięta takich układów, dlatego cena nikogo nie odstrasza.

  2007 – listopad - Wójt gminy Białe Błota (pow. PBY , WWloc . JO82WX ,JO82XX oraz JO83WA i JO83XA ) zafundował radiostację dla gminnego klubu krótkofalowców – SP1PAQ – prowadzonego przez dwóch Krzysztofów SP2IHI i SP2NAT . Wspaniały przykład dla wszystkich wójtów w całej SP – dbających o wychowanie dzieci i młodzieży szkolnej . Kupno transceivera FT 897 nie uczyniło spustoszenia w kasie gminnej – ale sprawiło mnóstwo zadowolenia zainteresowanym członkom klubu , ale też zrobiło wielkie wrażenie i to nie tylko na nas . Gratulacje dla wójta gminy Białe Błota !

  **********************************************************************

  1993 - listopad - 01 - Z inicjatywy redaktora i właściciela pierwszego prywatnego w Polsce miesięcznika dla krótkofalowców „ MK QTC " - kol. SP2FAP Sylwestra Jarkiewicza , powstał Klub Miłośników Zawodów Krótkofalarskich - w skrócie SPCC . Zrzesza on obecnie ponad 350 stałych członków , z kilku krajów w tym także pozaeuropejskich .

  1920 - listopad - 02 - Tego dnia rozpoczęła w Pittsburgu pracę pierwsza broadcastingowa stacja radiowa ze znakiem 8XK .

  1906 - listopadv - 03 - Pamiętny dzień w historii telegrafii . Tego dnia użyto po raz pierwszy znanego obecnie na całym świecie znaku - SOS .

  1936 - listopad - 04-18 - Na terenie Targów Poznańskich odbywała się wystawa pod nazwą " Sztuka, Kwiaty, Wnętrze " . Również i krótkofalowcy mieli swój udział w tej wystawie . Poznański Klub Krótkofalowców eksponował na niej  szereg nadajników i odbiorników radioamatorskich jako elementy estetycznego wyposażenia mieszkań krótkofalowców .

  2004 - listopad - 04 - W Warszawie odbył się Nadzwyczajny Zjazd PZK . Miał on na celu uchwalenie zmian statutowych dotyczących sądowych wymogów wobec PZK – celem uzyskania przezeń statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

  2006 - listopad - 04-05 - Z Paryskiej siedziby pracowała ONZ - owska okolicznościowa stacja , z okazji 60 rocznicy powołania do życia UNESCO . Na stacji 4U 60 UO pracowało 17 operatorów , członków Paryskiego Związku Radioamatorów .

  1972-listopad-05 -Data pierwszej satelitarnej łączności polskiej stacji . Dokonał tego via OSCAR VI o godz. 1651 kolega Wiesław Wysocki SP2DX nawiązując QSO ze stacją DK2ZF - Rolf Niefind , z Bad Schwartau .

  1951 - listopad - 07 - W " QST " nr. 12/1952 ukazała się informacja o tym , że pierwsza polska stacja zdobyła tego właśnie dnia ( podpisany przez F. E. Handy'ego) dyplom DXCC nr 1367. Zdobywcą tego dyplomu był ojciec w/w Wiesława SP2DX'a - Tadeusz Wysocki SP2JF .

  2002 - listopad - 07 - Kol. Stanisław Kastelik SP6MLK z Kłodzka wpisał się jako ósma polska stacja z SP6 na listę rekordów " Pierwsze QSO z SP " zaliczając łączność ze stacją z Myanmaru , ex Burma) - XY1M w paśmie 52 Mcs .

  1942 - listopad - 09 - Pracujący w zawodach "High Speed Telegraphy" amerykański telegrafista Harry Turner zwyciężył tempem 35 grup / minutę , ustanawiając tym tempem pierwszy odnotowany w tym sporcie rekord świata .

  1985 - listopad - 09 - Kol. Krzysztof Narkowicz SP4DCR pracujący mocą 400 Watts z zestawem antenowym 40 x DL7KM , nawiązał jako pierwszy Polak EME QSO ze stacją W5UN , Jean P. Carter' em zamieszkałym w Dallas, w stanie Texas , USA .

  1930-listopad-10 -Pierwszy "radioamatorski" ślub w SP . Rumuńską i polską prasę (i nie tylko) obiegła infos o ślubie Polki z Rumunem po wieloletnim radiowym romansie. Poznanianka SP3KYL – Helena Malinowska po długiej serii romantycznych skedów wyszła za mąż w Bukareszcie - tego dnia, za poznanego drogą radiową Rumuńskiego porucznika - krótkofalowca CV5AF Cesare Bratescu. Po ślubie pracowała ona pod rumuńskim znakiem wywoławczym CV3KYL. Po śmierci małżonka powróciła do Polski w latach 80-tych . Wkrótce uzyskała polski znak SP3RAI . Odznaczona Honorową Odznaką PZK nr 264 w 1991 roku . Zmarła dnia 06 grudnia 1995 roku , w swoim rodzinnym mieście - Poznaniu . Cześć Jej pamięci !

  1994 - listopad - 12 - Rekordowe continental tropo QSO w paśmie 5,760 Gcs. Było to QSO pomiędzy WB5LUA Albert J. Ward w Allen,Texas , kwadrat EM13QC , a stacją W9ZIH - Ronald S. Stefański QTH : Malta, Illinois w kwadracie EM51NV .

  1935 - listopad - 12 - Działający od grudnia 1926 roku – najstarszy polski Klub Krótkofalowców we Lwowie, tego dnia ustanowił trzy Sekcje: DX- ową , Foniczną , i UKF - ową . Powołano również Komisję Techniczną , która od lutego 1937 roku zmieniła nazwę na Sekcja Techniczna . Wszystkie one miały na celu ożywienie działalności konstruktorskiej drogą rozszerzania technicznej wiedzy wśród członków LKK . Pod kierunkiem Marcelego Sławińskiego SP1ED ( ex SP3DZ) powstał Referat Nasłuchowców – mający za zadanie podniesienie operatywności SWL 's . A pod kierownictwem inż. Lecha Rydzewskigo SP1CB – działającego już od kilku dobrych lat na niwie konstrukcji UKF – powstała Sekcja Ultrakrótkofalowa .

  1937 - listopad - 14 - Walne Zebranie Lwowskiego Klubu Krótkofalowców . Prezesem został wybrany kol. SP1GY rektor Politechniki Lwowskiej profesor doktor habilitowany – Witold Korecki , ex SP3II .

  1995 - listopad - 14 - Po latach niepewności i zastraszania krótkofalowców wprowadzeniem homologacji , i innych nie stosowanych dotąd wymagań ukazało się Rozporządzenie Ministra Łączności regulujące na naszą korzyść wszelkie urzędnicze zakusy zmian typu" wy mnie jeszcze długo będziecie pamiętać... ".

  2001 - listopad - 14 - Rekordowe continental tropo QRB - 147 kms, w paśmie 47 Gcs . Było to QSO pomiędzy W3IY/3, z WW loc. FN10FF(Wiliam B. Seabreese) a W4SW/4 z WW loc. FM08US Bernhard E.Keiser )

  2009 - listopad - 14 - Pierwszy w SP odbiór stacji z UA9 (SP2KDS - RA9CUA , QRB 2.622 km) w paśmie 135,7 kHz .

  1945 - listopad - 15 - O godzinie 0300 AET (American East Standart Time) rozpoczął swoją działalność DXCC - DX Century Club , zapoczątkowując w ten sposób ponowną powojenną pracę w eterze amerykańskich krótkofalowców.

  1974 - listopad - 15 - Na wydłużonej eliptycznej wokółziemskiej orbicie rozpoczął swoją 6 i pół roczną pracę satelita radioamatorski OSCAR VII . Na jego pokładzie pracowały do wiosny 1981 roku dwa transpondery : 28/144 Mcs , oraz 432/144 Mcs .

  1991 - listopad - 15 - Ukazało się obowiązujące do dzisiaj Rozporządzenie Ministra Łączności dotyczące egzaminów i świadectw operatorskich . Rozporządzenie to określało wyraźnie każdemu posiadaczowi aktualnego nowego zezwolenia wydanego przez PAR , że na podstawie tego zezwolenia może on otrzymać w każdym z krajów członkowskich CEPT , stałą licencję . Wejście w życie Rozporządzenia wyniosło na wyżyny polskie krótkofalarstwo, bowiem byliśmy pierwszym krajem europejskim , który nadał wykonanie rekomendacji TR / 61-02.

  1927 - listopad - 16 - Pierwsze potwierdzone QSO śląskiej stacji . Dokonał tego ówczesny bielszczanin , który w wieku 16 lat zbudował nadajnik i na tym urządzeniu pod znakiem TPTM , a późniejszy TPXA → SP3XA → SP1XA → SP6XA – kol. Tadeusz Matusiak - nawiązał QSO ze szwedzką stacją SMUA z Goeteborga . Kol. Tadeusz jako jeden z byłych członków Lwowskiego KK podczas ich zebrania założycielskiego w Polskim Radio Wrocław - objął funkcję sekretarza powołanego właśnie na tym zebraniu Wrocławskiego Klubu Krótkofalowców ,którą to pełnił do 1950 roku . Jako jeden z najpierwszych w kraju otrzymał licencję - znak SP6XA , z numerem 008 w 1950 r . Kol. Tadeusz SP6XA był wieloletnim nauczycielem akademickim Politechniki Wrocławskiej . Pełnił różne funkcje w zarządzie oddziału Wrocławskiego jak i też w Zarządzie Głównym PZK . Prof. dr. inż. Tadeusz Matusiak zmarł w wieku 90 lat, dnia 18 stycznia 2001 r. Cześć Jego pamięci !

  1991 - listopad - 16 - Na posiedzeniu Prezydium ZG PZK rozpatrzono wniosek grupy krótkofalowców -członków Oddziału Wrocławskiego PZK , o powołanie Zarządu Komisarycznego w tym oddziale , celem przywrócenia w nim właściwego działania wybranego Zarządu Oddziału . Minimalną większością głosów postanowiono nie wprowadzać Zarządu Komisarycznego , zostawiając sprawę do samodzielnego rozwiązania członkom oddziału .

  2001 - listopad - 16 - Z kosmodromu Kourou w Gujanie (Francuska) rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę satelitę Phas - 3D (P-3D). Powstał on z inicjatywy AMSAT-DL i otrzymał oznaczenie AO-40. Pomimo jego wielkich możliwości, nigdy ich nie zaprezentował . Awaria uniemożliwiająca rozłożenie skrzydeł baterii słonecznych nie pozwoliła na pracę zainstalowanych na nim transponderów.

  1935 - listopad - 17 - Nadzwyczajne Walne Zebranie Wileńskiego Klubu Krótkofalowców . Nie miało ono jednak na celu dokonania zmian kadrowych w Zarządzie WKK – lecz uporządkowanie , drogą zmian Statutu WKK.

  1982 - listopad - 18 - Z pokładu radzieckiej stacji orbitalnej "Salut 7" wypuszczono ręcznie , już po raz drugi , satelitę "ISKRA 3" . Pracował on na orbicie przez 28 dni .

  1934-listopad-19 -Z inicjatywy Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców odbyły się pierwsze zawody radiostacji pod nazwą "Polska - Mała Ententa " .

  2005 - listopad - 19 - Na odbywającym się w Warszawie trzecim tegorocznym posiedzeniu Zarządu Głównego PZK zatwierdzono zmianę nazwy Katowickiego Oddziału PZK na „ Śląski OT PZK nr. 06 ” .

  1947 - listopad - 20 - Pierwszy powojenny dyplom DXCC # 001 za pracę na CW & PHONE , jak również i wyróżnienie DXCC HONOURY ROLL za CW & PHONE otrzymał Charlie Mellen W 1 FH. Był człowiekiem skromnym i życzliwym , a jednocześnie bardzo pracowitym . Zmarł dnia 21 stycznia 2006 roku . Cześć Jego pamięci !

  2001-listopad-21 -Pierwszy transatlantycki odbiór w paśmie 73 kHz europejskiej stacji w Stanach . Był to nasłuch stacji W1TAG – John K. Andrews (Holden , Massachusetts) która odebrała stację brytyjską G3AQC - Lawrence , zdrobniale Laurie Mayhead ( Bosham Chichester) .

  2008 - listopad - 22 - Podczas kolejnego zebrania Prezydium ZG PZK w sali konferencyjnej UKE w Warszawie uchwalono przydzielenie członkom PZK – 4 Złotych Odznak i 33 Odznak Honorowych PZK . Podziękowano uroczyście za 14 lat nienagannej pracy - dotychczasowemu Award Managerowi PZK - kol . SP6BOW Augustynowi Wawrzynkowi . Jednocześnie powołano nowego Award Managera – kol . SQ7B (ex SQ7BCE) - Andrzeja Burasa .

  1946-listopad-24 -Pierwsze transatlantyckie QSO w paśmie 50 Mcs . O godzinie 12:15 UTC dokonały tego stacje G6DH – D. W. Heightman (QTH : Claton-on-Sea, Essex) i W1HDQ – Edward P . Tilton (Canton, Connecticut)

  2007 - listopad - 25 - Jubileuszowy Zjazd z okazji 40 Lecia Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK nr.20 . Oddział został powołany rozkazem z dnia 23 czerwca 1957 roku . A swoją działalność rozpoczął po zebraniu założycielskim w dniu 27 listopada 1957 roku . Jego założycielami byli znamienici ówcześni koledzy krótkofalowcy , tacy jak : SP8CK Edward Kawczyński , późniejszy SP5CK – sk 1983 -03-31) czy SP8SZ – Władysław Socha (sk 1968-01-09) . Cześć Ich pamięci ! Do dzisiaj żyje i działa - jeden z założycieli tego oddziału - Nestor polskiego krótkofalarstwa SP8TK – Jerzy Miśkiewicz odznaczony Odznaką Honorową PZK nr.041 , oraz Złotą Odznaką Honorową nr.041 , członek SP OTC nr 076 . Pomyślności Jerzy !!

  1938 - listopad - 27 - Walne Zebranie Lwowskiego Klubu Krótkofalowców liczącego wówczas 450 członków . Na kolejną kadencję wybrano na przewodniczącego kol. SP1AR Jana Ziembickiego. Nie było ono jakimś przełomowym zebraniem , było ono raczej poświęcone podsumowaniu działalności kilka miesięcy wcześniej powołanej „Drużyny stałego pogotowia radiowego” . Omawiano również zasługi kol. SP1AR w dziedzinie projektowania i budowy aparatury radiowej i sprzętu pomiarowego – nagradzanych niemalże na każdej wystawie .

  1923 - listopad - 27 - Dzień narodzin krótkofalarstwa ogólnoświatowego . Stacjonujący w Nicei Francuz 8AB , późniejszy F8AB - Leon Delay nawiązał o godz. 21:30 łączności ze stacjami 1MO – Fredem Schnell'em, i 1XAM H - Reinartzem – obydwaj z Hartford , w stanie New York .

  1966 - listopad - 27 - Z inicjatywy kolegów Romana Iżykowskiego SP7HX , Wacława Musiałowicza SP5YX oraz Wacława Ponikowskiego SP5FD - zwołany został w Warszawie Zjazd Krótkofalowców Oldtimersów" , czyli nadawców którzy posiadali znaki wywoławcze jeszcze przed II wojną światową . W dniu Zjazdu żyło w Polsce jeszcze 57 takich nadawców . Jak wynika z lektury protokołu pozjazdowego - zebranie przebiegało w serdecznej koleżeńskiej atmosferze .

  1932 - listopad - 29 - Dziennik Urzędowy Rzeczpospolitej opublikował Zarządzenie Ministra Łączności i Telegrafu z dnia 16 września 1932 zmieniające lub znoszące paragrafy 5, 6, 7, i 15 Ustawy Radiowej z 1924 roku . Zarządzenie wprowadzało również obowiązujące coroczne opłaty licencyjne, jak i też szereg sprecyzowań korzystnych dla polskich krótkofalowców . Wysokość opłat była odpowiednio uzależniona : dla osób niezrzeszonych - 50 złotych rocznie , a dla członków legalnych klubów radiowych - 5 zł rocznie .

  2007 - listopad - 29 - W Głubczyckim Harcerskim Klubie Łączności – SP6ZJP miała miejsce tego dnia , o godzinie 17:00 MEZ prelekcja kol. Dionizego SP6IEQ na temat „Szkodliwość fal elektromagnetycznych dla organizmu człowieka”.

  1935 - listopad - 30 - W alne Zebranie Poznańskiego Klubu Krótkofalowców . Prezesem wybrano Profesora doktora Alfreda Niziołka – SP1AG (ex SP3SN) .

  1939 - listopad - 30 - Dzień wspominany przez fińskich krótkofalowców jak przez nas 17 wrzesień 1939 roku . Pomimo przekazywanych drogą radiową przez krótkofalowców informacji prasie, o dużych ilościach wojsk radzieckich w pobliżu ich granicy , nie dawali wiary temu aby bez żadnego powodu najechały na ich kraj jakiekolwiek wojska . Ale tego dnia bez żadnego uprzedzenia i bez żadnego powodu "Wonderland" czyli Związek Sowiecki napadł na Finlandię, w wyniku czego jest ona do dzisiaj pomniejszona o 41.400 kilometrów kwadratowych . U nas to oni skracali - prostowali granice” , a Finowie do dzisiaj nie wiedzą o co Sowietom chodziło ...

  1991 - listopad - 30 - Na kolejnym posiedzeniu ZG PZK rozpatrzono kwestię Rozporządzenia Ministerstwa Łączności dotyczącego wymiany wszystkich licencji krótkofalarskich , a było ono różnie interpretowane . PZK było za automatyczną wymianą , bez egzaminów. Całkowicie inne zdanie miała w tej sprawie PAR. Jednocześnie wyrażono głęboką dezaprobatę całkiem niewłaściwemu działaniu ZG PZK , niepopierającemu działalności oddziałów PZK , co powodowało próżnię i rozziew interesów między krótkofalowcami a ZG PZK .Spotkał się również z zarzutami braku jakichkolwiek działań w kierunku ożywienia działalności Klubów Specjalistycznych , braku współpracy z PAR i z Ministerstwem Łączności , oraz braku udziału przedstawicieli ZG PZK w imprezach krótkofalarskich organizowanych przez różne oddziały terenowe .

  2008 - listopad - 30 - W Komunikat ZG PZK z tego dnia, opracowanym i prowadzonym na antenie 3,7 Mcs przez samego prezesa ZG PZK - Piotra SP2JMR-a usłyszeliśmy ciekawostkę że już od tygodnia czasu najczęściej śledzonym obiektem kosmicznym (w czasie rzeczywistym) – była zagubiona tydzień temu przez amerykańskiego kosmonautę podczas pracy na zewnątrz stacji kosmicznej - torba z narzędziami . Od siedmiu dni zajmowała ona na tej liście trzecie miejsce !

  Przygotował:   Stanisław Podkowa (SP6BGF)

© 2006 - 2021 SP6KCN Klub Łączności LOK przy ECRA

projekt strony: Bartosz Szarafin, wykonanie: Marcin Rozmus (SQ6RR)