Ciekawostki

LUTOWE FAKTY, DATY

1912 - luty - Na Międzynarodowej Konferencji Łączności w Londynie zatwierdzono dla potrzeb radiokomunikacji publicznej i profesjonalnej (która to dzisiaj całkowicie o nim już zapomniała) - KOD "Q" . Wzięli w niej udział przedstawiciele 55 krajów , w których w większości radioamatorstwo dopiero raczkowało. Wielki skok w latach 1920 -1930 w rozwoju radioamatorstwa i permanentne używanie tego używanie tego doskonałego środka porozumiewawczego spowodowały , że wszedł on do stałego użytku i jest w dalszym ciągu jednym z najważniejszych na pasmach krótkofalarskich .

1938 - luty - Na Warszawskim „drapaczu chmur” - hotelu Prudential zainstalowano anteny pierwszego w Polsce nadajnika telewizyjnego. Było to ukoronowanie prowadzonych od 1935 roku prac badawczych Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego - pod kierunkiem prof. Jana Groszkowskiego, i późniejszych działań wydziału Budowy Polskiego Radia, który pracował nad nim od 10 września 1937 roku. Antena była zainstalowana na dachu w/w hotelu (przy Pl. Napoleona ) od stycznia 1938 roku. Nadajnik telewizyjny, część foniczna - miał moc 500 Watów i pracował na częstotliwości 40 Mcs. Został on uruchomiony właśnie w lutym 1938 r. Natomiast miesiąc później uruchomiono nadajnik wizyjny, który pracował mocą 1.100 Watów na częstotliwośći 36,8 Mcs. Całość pozwalała na odbiór TV - w promieniu 20 do 25 km .

1931 - luty - W ciągu dwóch następnych lat począwszy  od lutego 1931 , lubelski nasłuchowiec ze znakiem PL423 ( późniejszy SP1KG) "zaliczył" ponad 40.000 nasłuchów .Do dzisiaj nie było żadnych informacji o innym nadawcy z tak olbrzymią "zaprawą" nasłuchowca .

1931 - luty - Pierwsza wzmianka w amerykańskiej prasie o polskim krótkofalarstwie . Był to krótki artykuł na łamach "Daily News" na temat kilka tygodni wcześniej zaliczonej łączności pomiędzy W8CRM a SP1KG – Zbigniewem Rybką . Artykuł ten , jak i też inny w kilka miesięcy później w Australijskiej prasie sprokurował sam Zbigniew Rybka. Po prostu wysyłał on do redakcji informacje o swoich łącznościach na stacji klubowej z ich rodakami w paśmie 7 Mcs. Po wojnie: Zbigniew Rybka używał znaku SP8HR , zmarł 17 sierpnia 2003 roku . Cześć Jego pamięci !

1961 - luty - Charles Mellen W1FH , otrzymał za łączności ze wszystkimi krajami znajdującymi się na liście DXCC dyplom "DXCC # 001" . Był jednym z dwójki operatorów , którzy nawiązali QSO z każdym krajem jaki się kiedykolwiek pojawił na liście DXCC za jego życia - czyli 393 countries/entities. Zmarł 21 stycznia 2006 w wieku 91 lat .

1963 - luty - W"Radioamatorze i Krótkofalowcu"(również i w marcowym) ukazały się dwa artykuły pod wspólnym tytułem : "Nowoczesny nadajnik krótkofalowy" - autorstwa SP5WW  - inżyniera Jerzego Węglewskiego , z bardzo dokładnymi opisami  i schematami .Opublikowane rok wcześniej proste i dokładne opisy i schematy odbiornika tego samego autora, jak również fakt zastosowania w nadajniku filtrów TVI - wywołały olbrzymie zainteresowanie w świecie krótkofalarskim. Obydwa urządzenia były w Polsce ( i nie tylko..) wykonywane w dużych ilościach egzemplarzy . W niektórych środowiskach były one jeszcze do końca lat 80-tych - klasycznym wyposażeniem dla stacji klubowych i indywidualnych . Autor tych wspaniałych opracowań kol. SP5WW inż. Jan Węglewski zmarł 19 czerwca 1990 r. Cześć Jego pamięci !

1974 - luty - Po raz pierwszy pojawiło się w naukowym opracowaniu Dra Vintona Cerfa , tak dzisiaj wszechobecne - niczym powietrze - słowo/pojęcie "Internet" . Opracowanie to dotyczyło protokołu TCP/IP . Nie przypuszczał on zapewne nigdy że jego opracowania zawojują w niedługim czasie cały świat . W 1997 roku został uhonorowany nagrodą za swoje osiągnięcia przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Billa Clintona. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Google Incorporation. Począwszy od roku 2007 pracuje nad Interplanetary Protocol http://www. Ipnsig.org .

1977 - luty - Zaostrza się zapoczątkowana Uchwałą IX Zjazdu SP-DX Clubu - nagonka na operatorów niewysyłających dzienników zawodów, nierzetelnych uczestników zawodów, przez których inni uczestnicy zawodów tracili niekiedy w 50% swój dorobek punktowy . Padły podczas tej kampanii propozycje aby recydywistów – karać zawieszeniem na okres 6 miesięcy ich obsługi QSL , a przy dalszym ich niepodporządkowywaniu się zawieszać im licencje , oraz podawać ich znaki na łamach "Biuletynu PZK" z informacjami o zastosowanych wobec nich karach . Jak zwykle nikt się zbytnio nie przejmował się takimi uchwałami . Wiosną 1977 r. sytuacja wróciła do normy .

1978 - luty - Dyplom "DXCC-Satellite # 001" za łączności ze 100 krajami z listy DXCC poprzez amatorskie satelity otrzymał Amerykanin Benjamin Stevenson W 2 BXA (Colonia , NJ ).

1980 - luty - Działające w Cambridge brytyjskie elektroniczne przedsiębiorstwo (do niedawna Sinclair Radionics) , Sinclair Research - które jako pierwsze w świecie opracowało kieszonkowy telewizor (w 1966 r.) a później pierwszy w świecie kieszonkowy kalkulator w 1972 roku- wypuściło na rynek międzynarodowy najtańszy mikrokomputer ZX 80. Wykorzystano w nim 8 bitowy procesor NEC 3,25 Mhz, z 1 Mb pamięcią RAM i 4 Kb pamięci ROM. O tym że był to wielki sukces rynkowy połączony z wielkim postępem techniki komputerowej świadczy fakt, że w roku 1983 Clive Marlen Sinclair otrzymał tytuł szlachecki „ Sir” . Firma po szeregu niepowodzeń rynkowych została wchłonięta przez koncern Amstrad w 1986 roku . Niemniej działa ona w dalszym ciągu wypuszczając co pewien czas na rynek jakiś ciekawy gadget – np. najmniejsze na świecie radio.

1986 - luty - Krajowy Zjazd PZK w Warszawie .Prezesem ZG PZK wybrano Jerzego Rutkowskiego SP5JR (sk 2003-09-25) .

1993 - luty - Ukazał się na rynku elektronicznym procesor motorola M68000. Dzięki niemu przybyło kilka nowych marek komputerowych .Ukazały się taki komputery jak DraCo (klon Amigi), Hades (klon Atari ST), Milan (klon Atari TT) oraz Phenix . Ten układ miał również duże zastosowanie w rozszerzaniu kart komputerów Amiga i Atari Falcon .

1996 - luty - Miesięcznik Krótkofalowców "MK QTC" strona 39 , tytuł notatki (dzisiaj już ciekawostki) - " Kto napisze ? " Oto cytat :"Jakub ma 13 lat, i bardzo pragnie nawiązać korespondencję listowną z krótkofalowcem. Chce w przyszłości dostać licencję i także dołączyć do grona nadawców . Kuba prosi o kontakt listowny na adres : Ul. Bohaterów Getta 18 ; 58-340 GŁUSZYCA ; woj. Wałbrzych ". ZGADNIJ JAKI MA ZNAK DZISIAJ ?

2001 - luty - Przez 18 dni trwania DX-Pedition D68D na Komorach , pracowało w niej 26 operatorów z 10 krajów . Przez te 18 dni nawiązała ona 186.722 łączności - ustanawiając do dziś niepobity rekord wyprawy DX-owej .

2002 - luty - Pod koniec miesiąca wpłynęła do ZG PZK mieszczącego się jeszcze wtedy w Lesznie - informacja z Krajowego Rejestru Sądowego o wpisaniu pod numerem : 00 0008 8401 Polskiego Związku Krótkofalowców i jego 34 oddziałów terenowych .

************************************************************************

1925 - luty - 01 – Dokładnie o godzinie 18:00 MEZ rozpoczął się całogodzinny eksperymentalny program broadcastingowy Polskiego Towarzystwa Radiowego. Próby nie tylko że się powiodły, ale też spowodowały szybkie powołanie przedsiębiorstwa „Polskie Radio - Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnośćią”. Swoją działalność rozpoczęła ona w dniu 18 sierpnia 1925 r.

1927 - luty - 01 - IARU wprowadziło ujednoliconą listę dwuliterowych prefiksów narodowościowych ,chcąc wprowadzić w ten sposób unormowanie w miejsce przypadkowego i bez przydziałowego stosowania i używania prefiksów (przez niektóre kraje). Polska wraz z Litwą , Łotwą i Estonią otrzymała znak et- (dla Polski to miał być:etP ). Nie przypadł jednak on zbytnio Polakom do gustu, ponieważ ta pierwsza tak ważna litera "e" (ta jedna kropka) bardzo często „znikała gdzieś po drodze” do korespondenta . Zatem aby unikać ciągłego powtarzania i poprawiania znaku podczas QSO - nie stosowali się do obowiązującego przydziału, używając tylko formy skróconej tego prefiksu- tP. Ta śmieszna i wymuszona sytuacja trwała do aż stycznia 1929 roku - kiedy to Konferencja Waszyngtońska przydzieliła Polsce obowiązującą nas do dzisiaj serię znaków SNA-SRZ .

1928 - luty - 01 - Przy Lwowskim Klubie Krótkofalowców rozpoczęło działalność pierwsze w świecie Biuro QSL , prowadzone przez jednego z założycieli LKK - kol. Jana Ziembickiego TPAR , późniejszego SP3AR , SP1AR i powojennego SP6FZ . Prowadził on to biuro aż do końca czerwca 1938 roku – kiedy to zostało przeniesione do Warszawy. Już w pierwszym roku działalności tego biura przeszły przez nie karty krótkofalowców z Bielska , z Grudziądza , ze Lwowa , z Krakowa , z Łodzi , z Poznania , z Warszawy , z Wilna i innych mniejszych miast w ilości 8.478 sztuk. Co jak na owe czasy było naprawdę znaczną liczbą. Cztery lata później 4 lutego 1932 roku przeszła przez jego ręce karta QSL numer 100.000 . Na dziesięciolecie swojej działalności ( 01 luty 1938 ) Biuro QSL przy Lwowskim KK miało na swoim koncie liczbę ponad 400.000 przesłanych kart . Liczbę tą przekroczono w dniu 2 stycznia 1938 roku. Przy rekordowej liczbie przesłanych w 1937 roku 65.346 kart QSL. Biuro QSL Lwowskiego KK zakończyło swoją działalność przy przypuszczalnej liczbie około 500.000 przesłanych kart QSL . Inż . Jan Ziembicki TPAR/SP3AR/SP1AR prowadził to Biuro QSL przez ponad 11 lat . Zmarł w Bielawie – jako SP6FZ , dnia 15 grudnia 1969 roku . Cześć Jego pamięci !

1948 - luty - 01 - W Warszawie odbył się II Walny Zjazd Delegatów PZK reprezentujących ówcześnie stan 350-400 członków. W skład nowego Zarządu weszli :

 1. Prezes – Inż. Żarnecki (bez znaku),
 2. Wiceprezes - Młynarski (bez znaku),
 3. Wiceprezes - mjr. Pawenta (bez znaku),
 4. Sekretarz - mjr Anatol Jegliński SP1CM,
 5. Skarbnik - Czesław Brodziak SP1QC.
Podzielono terytorium Polski na 9 aktualnych do dzisiaj okręgów, według klucza po dwa województwa na okręg .W końcowej rezolucji Zjazd zwrócił się z prośbą o protektorat nad PZK do : 1 . Ministerstwa Obrony Narodowej – gen. dyw . Marian Spychalskiego ; 2 . Ministerstwa Komunikacji -  Rabanowskiego ; 3 .Ministerstwa Poczt i Telegrafów – prof. Szymanowskiego; 4 .Wiceministra Przemysłu - Golańskiego; 5 . Naczelnego  Dyrektora Polskiego Radia - W.Billiga , oraz do 6 .Warszawskiej Politechniki prof. J. Groszkowskiego . Był to dzień oficjalnego wznowienia powojennej działalności PZK .

1980 - luty - 01 - Znana firma "Sinclair Research" wprowadziła na rynek komputer "ZX 80"o pojemności RAM ~1 Mb, oraz ~ 4kb pamięci ROM , z mikroprocesorem NEC ~ 3,25 Mcs . Jednym z pierwszych użytkowników tego urządzenia w naszym okręgu (czyli ciut po stanie wojennym) był wtedy młody krótkofalowiec , dzisiejszy "stary wyga" od tych spraw i wszystkiego co związane z elektroniką - Roman Makowski SP6RYH .

2001 - luty - 01 - Rekordowe continental - tropo QRB w paśmie 75 Gcs - 145 kms . Było to QSO pomiędzy stacjami W 0 EOM ( Wilfried G. Jensby) - grid CM88WJ a KF 6 KVG / 6 (Robert F. Johnson) grid - CM97BC .

2002 - luty - 01 - Do obowiązującej od 01 stycznia 1998 r. listy powiatów do dyplomu SPPA doszło siedem nowych powiatów . Uchwałą Sejmu utworzono powiaty :

 1. BWP - Wschowa
 2. CBW - Bełchatów
 3. FUM - Sztum
 4. JGH - Gołdap
 5. JWG - Węgorzewo
 6. KLK - Lesko
 7. ZLL - Łobez
2003 - luty - 01 - Tragiczny dzień krótkofalarstwa i kosmonautyki . W katastrofie najstarszego promu amerykańskiego, zbudowanego w 1981 r. z którego to w 1985 roku pracował pierwszy kosmonauta - krótkofalowiec W5LFL Owen Garriot zginęło siedmiu kosmonautów , w tym trzech krótkofalowców . Prom "Columbia" rozpadł się przy podchodzeniu do lądowania na Cap Canaveral na Florydzie . Na jego pokładzie znajdowali się wtedy krótkofalowcy: KC5ZCT - Dawid Brown KC5ZSU - Laurel Clark ; KD5ESI - Kalpana Chawla . Cześć ich pamięci !

1958 - luty - 02 - Tego dnia rozpoczęła regularne nadawanie Radiowego Biuletynu Informacyjnego na KF - modulacją AM , stacja Zarządu Głównego - SP5PZK . Audycje te są regularnie nadawane do dnia dzisiejszego - ale modulacją SSB. Nie tylko modulacja uległa zmianie. ZG PZK już dwukrotnie zmieniał swoją siedzibę , a z nim stacja SP0PZK . Z Warszawy przeniósł się w 1993 roku do Leszna . Obecnie SP0PZK nadaje z siedziby ZG PZK w Bydgoszczy w każdą środę o godzinie 17:00 MEZ , w pobliżu częstotliwości 3.700 kCs .

1982 - luty - 02 - Dynamicznie rozwijająca się firma"Intel"osiągnęła wspaniały sukces rynkowy i techniczny swoim najnowszym opracowaniem -16 bitowego procesora 80286 z zegarem około 6Mcs , zbudowanego z – drobiazg - 134.000 tranzystorów .

1991 - luty - 02 - Już na pierwszym pozjazdowym posiedzeniu Prezydium ZG PZK przyjęło rezygnację kol. Jacka Rutyny SP9AKD z funkcji KF Managera , w związku z jego wyjazdem do USA , gdzie pracował pod znakiem AA9IO . Po powrocie do kraju SP9AKD – działał zarówno w ZG PZK, jak i też w Oddziale w Tarnowie – gdzie piastował różne odpowiedzialne funkcje . Za co został Odznaczony OH PZK nr 108 jak i też ZOH nr 30/Z . Członek SP OTC nr 068 – zmarł 11 września 2010 roku .Cześć Jego pamięci ! Zniesiono na tym posiedzeniu obowiązek posiadania legitymacji członkowskich PZK , (do którego to jednak po siedmiu latach powrócono !) pozostając przy wystarczającym samym tylko dowodzie wpłaty składki członkowskiej do otrzymywania miesięcznika "Biuletyn PZK Krótkofalowiec Polski " .

2011 - luty – 02 – Minęło o godzinie 10:00 już 51 lat od chwili kiedy został nadany (02 luty 1958 roku !) pierwszy po II Wojnie Światowej komunikat Biuletynu Informacyjnego PZK .

1992 - luty - 03 - Na rynku czasopism krótkofalarskich w SP ukazał się numer "0" miesięcznika "Magazyn Krótkofalowców QTC " wydawanego przez kol. SP2FAP – Sylwestra Jarkiewicza z Elbląga. Celem rozeznania rynkowego zapotrzebowania na to pismo , numer ten został rozesłany pocztą do ponad 300 nadawców w SP , w tym między innymi do SP6BGF . Zdobył on od razu dominującą na tym rynku pozycję i estymę – czego dowodem jest przyznana mu w 1994 roku Odznaka Honorowa PZK nr. 379 . Do dzisiaj „MK QTC” to najznamienitsze pismo dla krótkofalowców w Polsce.

1932 - luty - 04 - Pamiętny dzień Polskiego Biura QSL prowadzonego nieprzerwanie od 30 września 1928 r przy Lwowskim KK przez TPAR/SP3AR/SP1AR - Jana Ziembickiego, przeszła karta QSL z numerem 100.000 !

1975 - luty - 05 - Na rynku peryferyjnego wyposażenia komputerowego pojawiła się nowość , drukarka laserowa . Rodzaj drukarki która wykorzystując w procesie drukowania laser , daje bardzo wysokiej jakości wydruk – i co najważniejsze że taki druk pod wpływem wody nie rozpływa się jak drukarki atramentowej . Pierwszą drukarką laserową przeznaczoną do współpracy z komputerem osobistym był wyrób firmy Hewlett- Packard wyprodukowany w 1994 roku Nieco później pojawiły się także drukarki laserowe firm Apple i Canon .

1991 - luty - 05 - Z kosmodromu Bajkonur wystrzelono na orbitę okołoziemską satelity – były nazywane po rosyjsku - radiosputnikami , i miały oznaczenia : RS - 12 , RS - 13 .

1990 - luty - 07 - Z bazy Kouru leżącej bardzo blisko równika w Gujanie , wystrzelono pierwszego francuskiego satelitę radioamatorskiego FO - 20.

1997 - luty - 07 - Zmarł w wieku 67 lat król Jordanii Hussein - JY1 . Był on niezwykle otwartym człowiekiem który na swoim dworze przestrzegał zasad etykiety , ale na pasmach tradycji przestrzegał tradycji krótkofalarskiej i niejednokrotnie zwracał kolegom uwagę aby w towarzystwie krótkofalowców zwracać się do niego tak jak do każdego innego krótkofalowca - czyli po imieniu . Od dnia wstąpienia na tron (w wieku 16 lat) był on przez 51 lat nieocenionym dla całego Region I IARU działaczem . Był członkiem ARRL, który pomógł swoim autorytetem w w 25 letniej batalii z biurokracją ITU – w uzyskaniu pasm WARC - 12 Mcs , 17 Mcs i 24 Mcs . Cześć Jego pamięci !

1930 - luty - 08 - Łódzcy  członkowie Lwowskiego KK zorganizowali zebranie , celem powołania Komitetu Organizacyjnego przyszłego Łódzkiego Klubu Radjo Nadawców .

1930 - luty - 09-21 - W Lwowskim Muzeum Techniki , tamtejszy LKK zorganizował Pierwszą Ogólnopolską Wystawę Krótkofalarską. Do dzisiaj uważaną za największą wystawę w historii polskiego krótkofalarstwa. Największą pod względem rozmiarów , jak i też ilości wystawionych na niej eksponatów . Wzięło w niej udział 6 szeroko znanych na rynkach europejskich firm , oraz ponad 60-ciu polskich krótkofalowców. Wystawiali oni swoje własnoręcznie wykonane nadajniki, aparaturę pomiarową i odbiorniki. Karty QSL , jak też całe zbiory swoich zdjęć związanych z naszym hobby. Wzrok przyciągały skomplikowane wielostopniowe nadajniki kwarcowe o mocy nawet 1.500 Watów. W szczególności nadajnik kol. Waleriana Drabika - SP3FW , ze Lwowa. Jak i też działające pierwsze urządzenia na zakres UKF, opracowane we Lwowskim Laboratorium przy LKK . Pracujący na tej wystawie – i to po kilku naraz, i błyskawicznie nawiązujący łączności operatorzy zostali sfilmowani, tak jak i cała wystawa . Część tego średniometrażowego filmu została później wykorzystana przez „Polską Agencję Telegraficzną" i była pokazywana na terenie całego kraju w przedfilmowych "Kronikach" , co w efekcie przyniosło znaczny wzrost zainteresowania krótkofalarstwem w całej Polsce Trwającą zaledwie dwanaście dni Wystawę zwiedziło ok. 7.000 widzów, ludzi będących (w większości )zainteresowanych i związanych profesjonalnie czy też hobbystycznie z radiem. Ludzie produkujący w miejscowych zakładach sprzęt radiowy i mający do czynienia na co dzień ze sprzedażą i obsługą radia. Policjanci, wojskowi i zwykli amatorzy radia od strony technicznej – zasilili wkrótce szeregi członków Lwowskiego Klubu Krótkofalowców , niemal podwajając ilość członków (w samym Lwowie – 32 ) - do stanu 187 osób.

1958 - luty - 09 - Tego dnia odbyły się już II KF Zawody  U - SP , czyli pomiędzy Polską a Związkiem Radzieckim. Zwycięzcą zawodów została (oczywiście !) stacja UB5WF. Drugie miejsce w tych zawodach przypadło (oczywiście !) stacji polskiej - koledze SP2BE Klemensowi Kortalli z Wąbrzeźna . SK - 2002-05-15 .

1933 - luty - 10 - Pierwszy dzień szóstego roku działalności Łódzkiego Klubu Radjo Nadawców , jednocześnie dzień Walnego Zebrania członków ŁKRN. Prezesem ponownie został wybrany Tadeusz Palczyński - SP1BC , ex SP3CY powojenny Jego znak SP6SD , Kolega Tadeusz zmarł 05 października 1993 roku - we Wrocławiu . Cześć Jego pamięci !

1847 - luty - 11 - W stanie Ohio , w miejscowości Milan przyszedł na świat wielki późniejszy wynalazca - Thomas Alva Edison . Z wykształcenia inżynier, autor ponad 2.000 opracowań naukowo - technicznych ,opatentował również ponad 1.000 swoich wynalazków . Pierwszym jego sukcesem wynalazczym było opracowanie urządzenia automatycznie powtarzającego depesze telegraficzne . Następnie skonstruował nadajnik węglowy (użyty jako mikrofon w telefonie G. Bella), oraz lampę elektryczną (żarówkę) z żarzącym się włóknem - w 1879 r . Był zawziętym zwolennikiem prądu stałego – jednak historia techniki pokazała że prąd zmienny jest znacznie skuteczniejszy i oszczędny. Wynalazł nowy rodzaj akumulatora jak i też pierwowzór kamery filmowej. Współpracował z John'em Flemingiem przy wynalezieniu w 1904 roku – termokatodowej lampy elektronowej. Zmarł w 1931 roku.

2003 - luty - 12 - Mocą rozporządzenia premiera weszła w życie Tabela Prawna . Dziennik Ustaw nr. 22, poz.187 - przyznała krótkofalowcom polskim prawo do korzystania z częstotliwości 136 kHz .

1937 - luty - 13 - Niezwykły na tamtejsze czasy wyczyn krótkofalarski .Kol . Roman Iżykowski SP1LP , dzisiejszy znak SP7HX , w ciągu zaledwie 6 minut na paśmie 14 MHz zaliczył na telegrafii nasłuchy sześciu stacji - pracujących z sześciu kontynentów !

1935 - luty - 14 - Ernest Krenkel - RAEM jako jedyny radiooperator odebrał depeszę radiową o katastrofie morskiej okrętu koło przylądka Ueln .

1946 - luty - 14 - Zakończono budową opartego na prototypie , który powstał i służył dla potrzeb obliczeń balistycznych Amerykańskiej Marynarki Wojennej - US Navy, 31 maja 1943 roku w Moore School of Electrical Engineering w Filadelfii . Ten prototypowy komputer skonstruowali dwaj naukowcy : J. P. Eckert i J. W. Mauchly. Obaj byli naukowymi pracownikami University of Pennsylvania . Urządzenie kolos - pobierało z sieci 130.000 Watów ! Wnętrza jego szaf wypełniało aż 17.468 lamp elektronicznych, które wykonywały 5.000 operacji dodawania lub 300 operacji mnożenia w ciągu sekundy . ENIAC – Electronic Numerical Interpreter and Calculator - przechowywał w swojej pamięci 20 liczb składających się z 10 cyfr . ENIAC pracował w systemie dziesiętnym. Jego oprogramowanie składało się z ręcznych łączników na specjalnych tablicach. Pracował bez zmian technicznych przez następne 10 lat , przy wciąż ewoluujących i modyfikowanych kodach wykonawczych .

1985 - luty - 15 - Redakcja miesięcznika "Radioelektronik" została uhonorowana Srebrną Odznaką Honorową PZK .(Ciekawe że nie idzie odnaleźć tego w spisie nadanych odznak...?)

1985 - luty - 15 - Zarząd Główny Polskiego Związku Krótkofalowców zatwierdził statut istniejącego już od 25 stycznia 1976 Klubu Seniorów PZK przy ZOW Gdańsk - jako Ogólnopolskiego Klubu Seniorów PZK - dla zagranicy: SP Old Timer's Club. Z zapisem w regulaminie o dalszej jego działalności już na terenie całego kraju . Należą do niego krótkofalowcy posiadający licencje od minimum 25 lat .Obecnie liczy on ponad 300 członków z Polski i kilku krajów europejskich.

1992 - luty - 15 - Plenum ZG PZK zatwierdziło pierwszy numer , bardzo ładnego wydanego przez kol. SP5CCC - Tomasza Ciepielowskiego "Krótkofalowca Polskiego" w całkowicie nowej szacie graficznej. Ten tak ładnie prezentujący się miesięcznik był wydawany tylko do czerwca 1995 roku , kiedy to po nagonce mieszczącego się wtedy w Lesznie ZG PZK, a mającej na celu tylko odebranie mu praw wydawniczych do tego periodyku - Tomasz SP5CCC sam złożył rezygnację . Notabene na okładce ostatniego numeru było zdjęcie jednego z Wałbrzyskich weteranów krótkofalarstwa kol. Jana Z. Podlaszewskiego - SP6PH . Zmarł 06 lipca 2008 roku.

2001 - luty - 15 - Rekordowe i pierwsze QSO na częstotliwości 241 Gcs, przy QRB 1,1 km pomiędzy stacjami W2SZ / 4 a WA4RTS / 4 pracującymi w kwadracie FM 07 JI . Trzeba przyznać że odległość (QRB) nie była oszałamiająca – w przeciwieństwie do częstotliwości !

1961 - luty - 16 - Plenum ZG PZK podjęło szereg uchwał porządkujących status quo PZK . Rozwiązano formalnie zlikwidowane uchwałą z dnia 26 czerwca 1960 roku , nieistniejące już oddziały PZK w Częstochowie , Dzierżoniowie, Jaśle , Płocku i Tarnowie . Jednocześnie ustalono zadania dla istniejących oddziałów wojewódzkich, i nakreślono plany ilościowego wzrostu członków PZK - HI ! Ze względu na zbliżające się naonczas obchody 1000 Lecia Państwa Polskiego zatwierdzono termin i regulamin zawodów "Millenium SP Contest" , jak i też dyplomu "Millenium SP Award " .

1985 - luty - 16 - Tego dnia , jak i następnego trwały obrady IX Krajowego Zjazdu PZK w Warszawie . Ponownie na stanowisko prezesa ZG PZK wybrano kol. Jerzego Rutkowskiego SP5JR , (sk 2003-09-25).

1936 - luty - 17 - Zmarł W1AW - Hiram Percy Maxim człowiek instytucja ,współzałożyciel American Radio Relay League . Urodził się 02 września 1869 roku , a swoją działalność rozpoczął pod znakiem 1 AW ,. Jako działacz przyczynił się do olbrzymiego rozwoju ARRL. Był on również założycielem pierwszego miesięcznika dla krótkofalowców - "QST". Pisma które powstało jako oficjalny organ prasowy ARRL. Na jego cześć i w dowód pamięci o nim centralna stacja ARRL ma znak po nim W1AM , a słynny jego iskrowy nadajnik „Old Betsy” zajmuje w niej honorowe miejsce .

1984 - luty - 17 - Uruchomiono pierwszy polski przemiennik UKF/FM na częstotliwości 145,999/145,600 . Pracował on z miejscowości Podzamcze koło Zawiercia - JO90SK -niedużą mocą około 2 watów . Jego anteny były zainstalowane na wysokości 504 m ASL. Konstruktorami i wykonawcami tego urządzenia byli koledzy z Dąbrowy Górniczej : SP9MCW – nieżyjący już Jerzy Wojciechowski - sk 1994-02-20 ; SP9CSW - Jacek Ziemniak , oraz ówczesny SP9-2841 , a dzisiejszy SP9MRW - Zbigniew Sitko ze Sławkowa . Wszyscy za swój wkład finansowy i wysiłek fizyczny zostali odznaczeni Honorową Odznaką PZK .

1745 - luty - 18 - Na północy Włoch w mieście Como urodził się Alessandro Volta. Fizyk badacz, profesor uniwersytetu w Padwie . Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie i Francuskiej Akademii Nauk . W roku 1800 opatentował ogniwo galwaniczne , do dzisiaj nazywanym od jego nazwiska. Wynalazca elektroforu - wczesnego generatora elektrostatycznego, jak i też elektroskopu i kondensatora płytkowego. Zmarł w 1827 roku.

1981 - luty - 19 - W Warszewie odbył się VIII Krajowy Zjazd PZK . Na stanowisko prezesa wybrano kol. SP 5 L V V - prof. dr. Inż. Andrzeja Zielińskiego .

1931 - luty - 20 – Dzień pierwszego Komunikatu ZG PZK nadanego w paśmie 40 metrów przez stację SP3ZK. Miało to miejsce w rok po ogłoszeniu powstania PZK jako federacji klubów. Były one długo jeszcze nadawane – bo do wybuchu II Wojny Światowej . Po wojnie zostały wznowione dopiero w 1958 roku – na tym samym paśmie i również w lutym .

1857 - luty - 22 - W Hamburgu urodził się Heinrich Rudolf Hertz, późniejszy profesor Uniwersytetu w Bonn i Politechniki w Karlsruhe . Rudolf Hertz po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne posługując się skonstruowanym w 1886 roku - przez siebie oscylatorem elektrycznym - oscylator Hertza. W swoim krótkim 37 letnim życiu zdążył się zapisać w historii nauk jako pierwszy, który to stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych , jak i też ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Rudolf Hertz stworzył podstawy rozwoju radiokomunikacji. Świat nauki doceniając jego osiągnięcia , nazwał jego nazwiskiem podstawową jednostkę częstotliwości . Zmarł po długiej chorobie dnia 1 stycznia 1894 roku w Bonn , pochowany na hamburskim cmentarzu Ohlsdorf .

1978 - luty - 22 - Na orbitę okołoziemską wystrzelono na wysokość 20.000 km pierwszego satelitę systemu GPS. Dzisiaj w systemie GPS pracuje 24 satelity , okrążające dwukrotnie w ciągu doby kulę ziemską po cztery sztuki w sześciu płaszczyznach . Namiar trzech lub czterech satelitów znajdujących się na orbicie pozwala na dokładne nawigowanie statkom , samolotom jak i też wszelkim innym pojazdom, oraz krótkofalowcom w wyznaczeniu dokładnego położenia w terenie - WW Locatora . System ten był powstał z myślą o wykorzystywaniu go w celach militarnych . Dopiero od lutego 1998 został udostępniony szerokiej cywilnej publiczności .

1992 - luty - 22 - Niebywały wyczyn Clausa Neie - DL7QY zmieszkałego w miejscowości Kressberg- Rudolfsberg . One Day WAC ! Dyplom Worked All Continents - w przeciągu 3 godzin !!!

1107 UTC PT7CB S.AMERICA Claus dysponował 4 el Yagi na pasmo
1123 UTC JA2BNV ASIA 14 Mcs. Pomyśleć ! - w niecałe trzy godziny
1140 UTC KJ6WO/DU3 OCEANIA zaliczył sześć kontynentów ! Dokonał tego
1154 UTC IK1JPV EUROPE czego niektórzy nie mogą osiągnąć pracując
1214 UTC ZD8LII AFRICA już przez wiele , wiele lat !
1400 UTC VE1YX N.AMERICA GRATULUJEMY !
 
         

1956 - luty - 23 - Narada aktywu krótkofalarskiego SP w Warszawie . To na tej naradzie zapadły decyzje o reorganizacji klubów krótkofalarskich , i o przyszłorocznej reorganizacji struktury polskiego krótkofalarstwa .

1930 - luty - 22-24 - Pierwsze Walne Zgromadzenie , które to miało za zadanie prawne ukonstytuowanie PZK Aż 150 delegatów reprezentowało 352 członków PZK. Trzydniowe obrady przebiegały w typowej dla nas Polaków atmosferze sporu – ponieważ koncepcja instytucji hieratycznej i ogólnopolskiej lansowana przez Warszawski KK – została odrzucona i pokonana przez koncepcję Lwowskiego KK instytucji PZK o charakterze federacyjnym poszczególnych Klubów oddziałowych. Obrady zaowocowały ustaleniami o charakterze administracyjnym: uchwaleniem projektu Statutu PZK , podziałem Polski na 5 Okręgów z autonomicznymi Klubami : we Lwowie, w Krakowie, we Wilnie oraz PKRN Poznań - późniejszy PKK Poznań, i PKRN Warszawa. Na stanowisko Prezesa ZG został wybrany prof. dr. Jan Groszkowski , wiceprezesa – inż. Siennicki . Członkami Zarządu został prof. Sokolcow i inż Cichowicz, i po dwóch delegatów z każdego Klubu. Zebranie to nie sprostało jednak postawionemu mu zadaniu, gdyż w uchwalony przez nie tekst projektu Statutu zaingerował niejaki Komisarz Warszawy powodując wpisaniem swoich uwag - późniejsze odrzucenie przez Kluby zmian w oryginale . W ten to sposób przeszło to zebranie do historii nie jako I Walne Zebranie PZK, lecz tylko jako Zjazd Organizacyjny. A dzień 24 lutego 1930 roku został przyjęty jako data powstania PZK .

2009 - luty – 25 – W paśmie 80 metrów , podczas cotygodniowego komunikatu ZG PZK, prócz bieżących informacji – prowadzący Prezes ZG PZK podał informację o wartym rozpowszechnienia wśród krótkofalowców SP – kalkulatorze (w tych czasach walk z MOŚ) Wprowadzając do tego kalkulatora dane o mocy, o rodzaju emisji, o charakterze naszego nadawania , oraz limity CEU.FCC - uzyskujemy piękny obraz strefy wokół anteny , w której przekroczony poziom promieniowania może być szkodliwy dla nas. Program napisany przez kol. VK3UM Doug Mcarthur'a – obejmuje zakresy HF, UHF, VHF, SHF na wiele różnych rodzajów , i na bardzo wiele typów anten . Program nazywa się : EMRCalc.exe.Version 6.41 , i jest dostępny na stronie http://www.sm2cew.com/download.htm. Jak dotąd – niestety ale nie znalazł się w SP – żaden kolega na siłach aby przetłumaczyć ten calculator. A szkoda - bo być może mógłby, być lepszym od osławionych tablic Dionizego ...

1934 - luty - 26 - Po gruntownym remoncie uruchomiono w Poznańskiej rozgłośni zmodernizowany , a wcześniej pracujący na Forcie Mokotowskim w Warszawie 16 kiloWatowy nadajnik radiowy.

1994 - luty - 26 - Na wyjazdowym posiedzeniu ZG PZK w Bydgoszczy (siedziba ZG PZK znajdowała się wtedy w Lesznie) zatwierdzono regulamin Ogólnopolskiego Polskiego Klubu Kobiet SP YLC. Czyżby Panie przewidywały już w połowie lat 90-tych że będą tzw.”parytety” ...? Bowiem jest ciekawostką – a zarazem paradoksem fakt , że w regulaminie przewidziano również członkostwo w tym klubie – dla mężczyzn .Tylko aby je uzyskać, to trzeba mocno się koło tego nabiegać !

1995 - luty – 26 - Dzień sukcesu Fryderyka SP6MLH z Wałbrzycha w Zawodach Rodzin Krótkofalarskich o Memoriał Antoniego Giedrojcia SP5ZA. Na 175 startujących w nich stacji zajął dziewiąte miejsce w kategorii stacji indywidualnych . Natomiast stacja klubowa SP6YAS ze Zgorzelca zajęła szóste miejsce w swojej kategorii.

2002 - luty - 26 - Na odbywającym się w Toruniu posiedzeniu ZG PZK uchwalono, że wszelkie materiały i informacje mające ukazać się na łamach "Krótkofalowca Polskiego" , jak również i te do wykorzystania w komunikatach ZK PZK - przesyłać do ZG PZK wyłącznie w formie e-maili czyli w wersji elektronicznej .

2011 - luty - 26 – W wieku 74 lat zmarł nasz fantastyczny kolega, długoletni od 1967 roku krótkofalowiec- redaktor radiowy i telewizyjny - SP6ARR Henryk Pacha. Autor i prezenter wspaniałych i co rusz nagradzanych programów popularno naukowych jak „ Krótkofalowcy „ Ludzie Nauki „ czy też programów związanych z amatorskim lotnictwem. W latach 80 tych XX wieku był współzałożycielem i naczelnym redaktorem prywatnej telewizji we Wrocławiu „ECHO” . W roku 1986 został odznaczony Odznaką Honorową PZK nr. 0194 , natomiast 21 marca 2009 r. za jego wspaniałą aktywność uhonorowano Go Złotą Odznaką PZK nr.067 , a w roku 2010 jako drugi polski krótkofalowiec ( i drugi z SP6 ) otrzymał Medal Braci Odyńców. Prowadził On niezależną, na wskroś nowoczesną i dynamiczną działalność czego owocem było multum opublikowanych pod marką „Videoexpress” w cyklicznie prowadzonym przez Niego programie internetowo-telewizyjnym „Krótkofalowcy II „ materiałów dotyczących wszystkich niemal imprez i wydarzeń związanych z Polskim krótkofalarstwem. Kol. Henryk był przez kilkanaście lat niestrudzonym propogatorem modulacji ATV, czego dowodem jest założony przez niego wraz z kolegami Bogdanem DL7AKQ (SP9RVF) i Tadeuszem SP6HQT pierwszy w Polsce przemiennik ATV na Chełmcu . Uruchomiony został przez całą wyżej wymienioną trójkę działaczy w dniu 01 czerwca 1996 roku. Kol. Henryk był także medialnym współpracownikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej , w szczególności programu „Columbus”. Ponieśliśmy tego dnia jako Polskie społeczeństwo krótkofalarskie nie powetowaną stratę! Cześć Jego pamięci !

1928 - luty - 27 - Pierwsze polsko - nowozelandzkie QSO. Było to QSO pomiędzy Z4AE późniejszy ZL4AE a stacją TPAR - jednym z założycieli Lwowskiego Klubu Krótkofalowców Janem Ziembickim.

2012 - luty - 29 - Co to znaczy zapał początkujących krótkofalowców. Członkowie świeżo powstałego klubu SP6YNR w Ludwikowicach Kłodzkich (JO80FO, pow. DKV) - ze względu na fakt że dzień wcześniej klub otrzymał licencję tak się palili do pracy w eterze, że już tego i następnego dnia pracowali z terenu Parku Narodowego Gór Stołowych, a dokładniej to ze Strzelińca 919 mASL, JO80EL) - zaliczając ponad 60 QSO's w paśmie 145 Mcs . Co ciekawe - w ogóle nie przeszkadzał im w tym panujący w tych dniach (w nocy też !) 18 stopniowy mróz ! !

Przygotował:   Stanisław Podkowa (SP6BGF)

© 2006 - 2021 SP6KCN Klub Łączności LOK przy ECRA

projekt strony: Bartosz Szarafin, wykonanie: Marcin Rozmus (SQ6RR)